fbpx

Przekłuwanie uszu

Przekłuwanie uszu jest obecnie niezwykle popularnym zabiegiem, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Istnieją dwa sposoby wykonania zabiegu przekłucia uszu, jednak przy obydwu należy pamiętać przede wszystkim o wysokiej higienie, dezynfekcji oraz odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej.

Pierwszym sposobem jest przekłucie ucha używając specjalnego urządzenia – pistoletu. Urządzenie to wstrzela w płatek ucha jednorazowy leczniczy kolczyk, wykonany zwykle ze stali chirurgicznej, co ułatwia proces gojenia się dziurki.

Drugi sposób to przekłucie ucha za pomocą igły. Ta metoda często bywa wybiera przez osoby, które obawiają się gwałtownego rozerwania tkanki skórnej przez pistolet. Aspektem, który również przemawia na korzyść przekłucia ucha za pomocą igły jest łatwiejsze i szybsze gojenie się rany. 

W obu przypadkach osoba wykonująca zabieg powinna mieć jednorazowe rękawiczki, a urządzenie – czy będzie to igła czy pistolet z wymienną częścią – powinno być sterylne i jednorazowe. 

Leczniczy kolczyk powinno nosić się od 4 do 6 tygodni, do momentu zagojenia się rany. Powinien on być też szerszy niż docelowy kolczyk, aby „rozepchać” dziurkę i zapobiec jej zrośnięciu. Najlepiej ograniczyć dotykanie kolczyków w trakcie gojenia, a miejsce przekłucia przemywać dwa razy dziennie wodą utlenioną lub solą fizjologiczną.